משקיעים באחריות

חשוב לזכור כי במהלך ההשקעה, יכולים להתרחש כל כך הרבה שינויים ואירועים, עליהם אין ליזם כל שליטה, אותם הוא צריך לנסות לצפות ולהיערך לתרחישי קיצון. יזם מנוסה, יודע לקחת מקדמי סיכונים, שאמנם לא ימנעו ב 100% מקרי נזק ,אולם ימנעו חלילה נזקים של 100% !

משקיעים באחריות!

כללי הזהב להשקעה בטוחה ואחראית!

כאשר מציעים לך להשקיע מעבר לים, רצוי לברר 

 1. מה הרקע של המציע ? (אישיות ומקצועיות) מה הותק והניסיון שלו בתחום ?
  מומלץ לבקש ולדבר עם משקיעים ותיקים, ממליצים
  לבחון ביצועי עסקאות קודמות שלו
 2. מה חלקו בעסקה המוצעת ?
  (מתווך/יזם/שותף) מתווך – בד"כ מקבל את העמלה שלו ומחבר אותך לגורם מקצועי בחו"ל, אך לא ילווה אותך בהמשך.
  יזם – לרוב מארגן קבוצת משקיעים ו/או מנהל ומבצע את העסקה, בשם הקבוצה. אמנם לרוב היזם יקבל תגמול כל שהוא, כבר בתחילת הדרך, אולם עיקר הרווח שלו אמור להיות מהצלחת ורווחי הפרויקט ולכן יש לו אינטרס להצלחת העסקה.
  שותף – בד"כ יזם שגם מושקע בעסקה עם כסף שלו ולכן האינטרס שלו להצלחה, עוד יותר גדול.
 3. מהי מידת האחריות שלו ?
  כמובן שליזם אחריות גדולה למצוא עסקאות טובות, לנהל אותן ביעילות, תוך גידור סיכונים ובסופו של דבר לייצר רווח למשקיעים.
  מצד שני, צריך לזכור שגם היזם הוא בן אדם, א. שיכול לטעות ב. הוא נעזר בלא מעט גורמים מקצועיים בדרך (כפי שניתן לראות בתמונה המצורפת)
  לכן חשוב לזכור כי במהלך ההשקעה, יכולים להתרחש כל כך הרבה שינויים ואירועים, עליהם אין ליזם כל שליטה, אותם הוא צריך לנסות לצפות ולהיערך לתרחישי קיצון. יזם מנוסה, יודע לקחת מקדמי סיכונים, שאמנם לא ימנעו ב 100% מקרי נזק ,אולם ימנעו חלילה נזקים של 100% !

יזם מנוסה, יודע לקחת מקדמי סיכונים, שאמנם לא ימנעו ב 100% מקרי נזק אולם ימנעו חלילה נזקים של 100% !

אנו פועלים בארה"ב מאז 2010 אז, להלן מספר דוגמאות שחווינו:

 • קבלן סורר : במהלך השנים, יצא לנו לחוות פעמיים, "עוקץ" מקבלן. בשני המקרים מדובר בקבלנים שעבדו אתנו תקופה ארוכה לפני כן, לכן נוצרו יחסי אמון ובכל זאת כאשר הם נקלעו למשבר כלכלי, הם נעלמו עם כסף שלנו.
  כיצד זה יכול לקרות ? כי בארה"ב מקובל שלאחר חתימה על הזמנת העבודה ו/או סיום שלב לפי תכנית העבודה, נותנים לקבלן סכום מסויים על חשבון השלב הבא. בתפר הזה, קבלן יכול להיעלם עם הכסף… ככל שהיזם יותר מנוסה, הוא מסכם מראש על יותר חלוקת של תשלומים קטנים. וכך להקטין את ההפסד, במקרה כנ"ל. *ו…לא, ברוב המקרים לא משתלם לתבוע את הקבלן (כי מהר מאוד תגלו שהמחיר ההתחלתי לתביעה כ 50,000 $)
 • פיקוח בניה : לשמחתנו, מספר פעמים לאחר שניתחנו ובחרנו עיר להשקעה, תחזיות הצמיחה התממשו לטובה, המחירים עלו והערים נהנו מתנופת בניה… הצד הלא נעים של הצמיחה המהירה, הגיעו בצורת עומסים כבדים, על מחלקות התכנון והפיקוח בעירייה המקומית. מה שהביא לסחבת ועיכוב בהתקדמות פרויקטים חדשים שלנו…
 • מזג אוויר : בארה"ב, יש שיפוצים המחייבים אישור של מפקח מטעם העירייה, שאכן העבודה בוצעה כראוי וניתן להתקדם לשלב הבא. היות שכך, העבודה מחולקת בד"כ למספר שלבים ומתוכננת "בטור", כאשר בעל מקצוע אחד מוזמן מיד אחרי השני. לא אחת בחורף, נקבעו לנו מועדי ביקור של מפקח, באתר הבניה, אולם בדיוק ביום זה היה שלג, המפקח לא הגיע וכך הועברנו לסוף התור… במקרה כזה, נגרמת באופן אוטומטי, דחייה של כל הקבלנים המתוזמנים להמשך התהליך, עכשיו לכו תתאמו מחדש מספר קבלנים ! במיוחד לאור העובדה שלוח העבודות שלהם קדימה, כבר מלא… בד"כ במקרה הטוב, זה יוצר עיכוב "רק" של 3 חודשים…
 • שינוי במדיניות בנקים : מאז המשבר ב 2008, נוצרה מציאות נפוצה, שבנק קונה בנק. רק לאחרונה, בנק שעבדנו אתו ב 4 השנים האחרונות, והכרנו בו את הנפשות הפועלות ואת הכללים, נרכש ונבלע ע"י בנק גדול ושמרן יותר…הבנק החדש שינה את כל תנאי האשראי והבטחונות ! כמובן שלהבא נעדיף לעבוד עם בנק אחר, אולם מה הייתם עושים, כאשר בעוד שבוע יש לכם קלוזינג (השלמת רכישת בניין) בכמה מיליוני דולרים. אתם חתומים מול הבנק הישן ועליו בניתם לסגירה, ואם לא תגיעו עם הכסף לסגירה, תפסידו 500,000 $ !?
  בקיצור עולמו של היזם, מאתגר, מלהיב ו…מלא אחריות.

אני מקווה ששיתוף זה יעזור לך מצד אחד, לבחור יזם ראוי ומצד שני לדעת לאזן את רמת הציפיות שלך, בין הרצוי למצוי

נכתב ע"י משה פרידמן, יזם ומשקיע נדל"ן, שותף בחברת ROPER המשקיעה בארה"ב מאז 2010.*

*אם את/ה עם סכום כסף זמין של 400,000 ₪ ומעלה.
רוצה להתייעץ ולבחון את סוג ההשקעה המתאימה לך ביותר בארה"ב.
מלא/י את פרטיך כאן ואתן לך את כל האפשרויות העומדות בפניך להשקעה נכונה.